• Jak sobie radzić

Jak sobie radzić

Cukrzyca to nie przeziębienie – nie mija po kilku dniach, nie zostawiając po sobie śladu. Cukrzyca to przewlekłe schorzenie, które ma wpływ na codzienne życie i towarzyszy człowiekowi aż do śmierci.

Jest chorobą:

 • wymagającą (pomiary glikemii, liczenie ilości węglowodanów w posiłkach, stosowanie diety, regularny wysiłek fizyczny),
 • czasami przerażającą (powikłania cukrzycy ostre i przewlekłe),
 • czasami utrudniającą codzienne życie,
 • wpływającą na życie rodziny i bliskich,
 • czasami frustrującą,
 • czasami pogarszającą nastrój, odbierającą energię i chęci do działania.

Może to być przytłaczające. Dlatego tak ważne jest zaakceptowanie choroby i nauczenie się życia z nią. Jak tego dokonać?

 1. Nigdy nie przestawaj się uczyć! W miarę upływu czasu Twoja choroba może się zmieniać, może być wymagana zmiana leczenia. Dlatego warto być „na bieżąco"! Uczęszczaj na szkolenia prowadzone przez lekarzy lub edukatorki diabetologiczne. Korzystaj z książek i portali internetowych, aby pogłębić swoją wiedzę na temat choroby.
 2. Pamiętaj! Wiedza  jest podstawową metodą leczenia cukrzycy. Zrozumienie choroby ułatwia ją zaakceptować. 
 3. Pamiętaj cukrzyca to choroba wymagająca czasu i wysiłku, dlatego postaraj się nie przeciążać różnego rodzaju obowiązkami i pracą.
 4. Wyznaczaj sobie realne cele w leczeniu cukrzycy, np. zaczynając uprawiać regularną aktywność fizyczną, nie biegaj codziennie po 20km, zacznij od mniej intensywnego wysiłku, np. spacerowania.
 5. Codzienne życie stawia przed nami dużo wymagań, jest pełne stresów i obowiązków. Naucz się radzić sobie ze stresem. Skontaktuj się z psychologiem, uczęszczaj na zajęcia grup wsparcia, poszukaj w książkach i internecie metod radzenia sobie ze stresem, np. słuchanie muzyki relaksacyjnej przed snem.
 6. Rozmawiaj ze swoją rodziną i bliskimi o swojej chorobie, poproś żeby uczestniczyli z Tobą w szkoleniach diabetologicznych, wytłumacz im, jak mają reagować, gdyby rozwinęły się ostre powikłania cukrzycy, np. niedocukrzenie. Pamiętaj! Wsparcie rodziny i bliskich jest bardzo ważne i pozwoli Ci przetrwać trudne chwile.
 7. Bądź w kontakcie z innymi osobami chorymi na cukrzycę. Dzielenie się wspólnymi doświadczeniami pomaga zrozumieć chorobę i przetrwać trudne chwile. Twoje doświadczenia mogą komuś uratować zdrowie lub życie.